top of page
לקוחות ממליצים

היכרות קצרה עם פניציה:

חברת פניציה תעשיות זכוכית שטוחה בע"מ היא החברה היחידה בישראל המתמחה בייצור זכוכית שטוחה שקופה לשוק האדריכלי, זכוכית ממוגנת להגנה אזרחית וצבאית וכן זכוכית ומראות לתעשייה הסולארית לייצור חשמל.

בפניציה תנור התכה המספק כ 500 טון זכוכית ביום בהתאם לדרישות הלקוח. המפעל מייצא כ 70% מתוצרתו לכ 36 מדינות שונות.

החברה נוסדה בעיר חיפה בשנת 1934 ובשנת 1993 הועתק המפעל לאזור תעשייה ציפורית אשר בגליל, שם פועל המפעל בהצלחה עד היום. במפעל מועסקים כ- 270 עובדים תושבי האזור והוא מהווה אחד ממקורות הפרנסה העיקריים עבור תושבי האזור.

הדר מלווה את פניציה כ4 שנים בתהליך של הטעמת התרבות הארגונית ויישומה בגישה הפרו-אקטיבית ומוביל תהליך של העצמה ניהולית הכולל הכשרה מתודולוגית ואימון עסקי למנהלים. התהליך החל בפניציה בתחום הבטיחות.

איך התחילה העבודה המשותפת עם הדר קנטור?

"התחלתי לעבוד עם הדר בשנת 2009 בעקבות המלצה חמה שקיבלתי עליו מניצן, מנכ"ל "ארד דליה". בתחילת הדרך לא הבנתי מה הערך המוסף שהעבודה עם הדר עשויה להניב אבל ההתלהבות של ניצן הדביקה וסחפה אותי".

"בשנה הראשונה הדר עבד בעיקר איתי ולאט ובעקביות למד להכיר את האנשים עמם אני עובד. בשיטת העבודה של הדר לוקח זמן עד שקוטפים או אפילו רואים את הפירות וצריך לתת את הזמן הזה, כיום ברור לי שכך זה צריך להיות. הדר לאט לאט נוטע שורשים בארגון: משוחח עם אנשים, מכיר את הנפשות הפועלות על החוזקות והחולשות שלהן, מנתח יתרונות וחסרונות. הידע שהוא צובר מסייע לו ולנו לנתח סיטואציות ולתכנן צעדינו ביעילות לטובת הארגון".

התוכל לספר על יתרונות בולטים בליווי המקצועי של הדר?

"לאורך שלוש השנים האחרונות רואים תהליך איטי אבל בטוח לכיוון ההכשרה ולקיחת האחריות והגדרת הכללים. גם העובדים החדשים וגם הוותיקים שדברו בעבר בגנות הגישה ולא הבינו "מה זה השטויות האלה" מבינים מה הערך של התהליך הזה.

בחיי היומיום יש כל הזמן דוגמאות לכך: אנשים שמנהלים כבר 30 שנה ולא הבינו למה צריך תכנון משימה או תדריך, לא נעים קדימה היום בלי לעשות את זה ולא כי הם מוכרחים אלא כי הם מבינים את הערך של העשיה הזאת. חשוב לציין שלא כפינו זאת, הם הבינו זאת בעצמם תוך כדי עשיה ולימוד".

"שמתי לב כי בזמן התהליך העובדים מאד מגוייסים לתהליך, אך חשוב למצוא את האיזון הנכון בין תהליך הטעמת התרבות הניהולית והגישה לבין תיקון ההתנהלות האישית של כל עובד ועובד. במסגרת העבודה המשותפת עם הדר, אני מקפיד להשאיר מקום גם לאלה שמתקשים בהפנמת התהליך שכן היו עובדים, בעיקר וותיקים, שלא הצליחו להתחבר לתהליך ורצו לעזוב, אך שוחחתי עמם והם נשארו. אני מאמין שחשוב להשאיר מקום ולא לדכא גם עובדים שלא מצליחים להפנים את התהליך כי גם אלה יכולים לתרום לארגון ברגעים ובמצבים מסויימים".

"עבדתי בעבר עם יועצים ארגוניים אך העבודה המשותפת לא המשיכה לאורך הזמן עם הדר יש לי את הסבלנות להמתין לפירות, אני מבין את יתרונות ההתנהלות והגישה שלו ולראיה לא ויתרתי על העבודה עמו גם בשלבים הקשים בהם התמודדנו עם איום פשיטת הרגל. מבחינתי הדר הוא לא "סתם" יועץ ארגוני, אלא יועץ המשלב בין ייעוץ ארגוני לבין קואוצ'ינג. הדר הוא כלי עבודה, במובן החיובי של המושג הזה, הוא יודע לקדם תהליכים ולהגיד על אנשים דברים שאני לא ידעתי עליהם ובכך מסייע לי לראות דברים אחרת ולהגיע למסקנות הנכונות לארגון".

התוכל לספר על תהליך ההעצמה הניהולית שהדר מקיים בפניציה?

"לתהליך ההעצמה הניהולית הגענו בעקבות תסכול שלי: לא הייתי מרוצה מהדרך שבה אנשים רואים את התפקידים שלהם ולוקחים אחריות והדר הציע את התהליך הזה שקולע בול לנקודות שאיתן רציתי להתמודד ולייעל. הדר הצליח להתאים תהליך לצורך שאפילו לא ידעתי להגדיר.

התחלנו דרך תחום הבטיחות בו רבים מהעובדים לא קבלו את הכלים המתאימים לתפקידי הניהול שכן מדובר באנשים שרובם צמחו מלמטה והיו פועלים בעברם. בתהליך ההעצמה הניהולית הם למדו לקחת אחריות ולקבל הכשרה מתאימה לתפקידם".

האם יש לך דוגמאות ספציפיות לתרומת העבודה עם הדר?

"וודאי. לפני מספר ימים הייתי בקו וראיתי את אחד העובדים עובד ללא ציוד הבטיחות, ללא כפפות מתאימות וכששאלתי אותו ע"כ, הבנתי שאינו בקיא בנהלים. כשפניתי למנהל שלו, הוא ענה שהעביר תדריך אבל ככל הנראה לא הדגיש זאת מספיק בתדריך. הוא עצר את המשימה והדריך שוב את כולם. מדובר במנהל שעובד 30 שנה ותמיד זלזל בתדריך והנה, בעקבות ההערה שלי הוא עשה עבודה יפה מול העובדים שלו ואפילו עשה לאחר מכן ניתוח ארוע כדי ללמוד ממה שארע. את זה אני זוקף לזכות העבודה עם הדר – המנהל הזה לא עשה זאת מכפיה אלא הבין את הערך והחשיבות של התדריך ושל ניתוח הארוע".

"בנוסף, הדר מסייע לי בהשמת העובדים: הוא מכיר את האנשים בעקבות השיחות עמם ויודע לומר לי מי מהם מתאים לאיזה תפקיד. בעקבות המלצותיו הוא מסייע לי בהשמה ובהעצמתם, שכן הם מובלים למקום ולתפקיד הנכון והמתאים להם ולארגון".

"כמו כן, אחד מהמנהלים שלי משתתף בקורס "גלגל התנופה הפרואקטיבי" שהדר מעביר למנהלים ואני רואה שהקורס מסייע לו ומאמין שהוא מתפתח רבות בעקבות השתתפותו בו".

האם יש ערך מוסף אישי שאתה לוקח מהעבודה עם הדר?

"בהחלט. למדתי שתהליכים של הטמעת תרבות ארגונית וחינוך לוקחים זמן ולא מניבים פירות בין רגע, למדתי להתאזר בסבלנות ולגלות סובלנות כלפי אנשים ותהליכים ".

אם כן, ניכר כי הליווי המקצועי שמעניק הדר לערן חיימוביץ' ולפניציה הפך לחלק משגרת יומם והתנהלותם של מנהלי ועובדי פניציה. את פירותיו של תהליך זה, זוכה פניציה לקטוף ולהנות מהם.

bottom of page